Każdy zakład produkcyjny czy też usługowy, który używa sprężonego powietrza, zna jego wartość. W końcu w przemyśle nie bez powodu sprężone powietrze nazywane jest czwartym medium. Jak zatem pozyskiwać to cenne medium? Jednym ze sposobów jest zakup kompresora śrubowego. Można jednak zadać pytanie czy jest coś lepszego od sprężarki śrubowej.
Otóż jest.
Dwie sprężarki śrubowe!
Głupi żart? Nie skądże, nie miałem na celu robić z nikogo głupka. Zmierzam do tego, by uzmysłowić jak ważne jest zapewnienie ciągłości produkcji. Bardzo często bagatelizowaną sprawą jest zapewnienie rezerwowego kompresora. Wiedzą i stosują to rozwiązanie głównie wielkie przedsiębiorstwa produkcyjne, elektrownie czy szpitale, ale już sektor małych i średnich przedsiębiorstw uważa to za zbędny wydatek. Czy słusznie?
Wyobraźmy sobie sytuację stosunkowo średniej wielkości zakładu produkcyjnego zatrudniającego na produkcji w granicach 50 osób pracujących w trybie dwuzmianowym. Nagle awarii ulega jedyny kompresor. Powiedzmy, że serwis zjawia się już po 2h i naprawia usterkę. Nie jest źle prawda? Tylko przez 2h ludzie nie mogli korzystać z maszyn (tych zasilanych m.in. przez sprężonego powietrze). Strata dla firmy na kilka tysięcy złotych i przesunięcia w produkcji. Gorzej będzie wyglądać sytuacja jeśli awaria okaże się na tyle poważna, że usunięcie jej na miejscu nie będzie możliwe. Wówczas w grę wchodzi dłuższy przestój, konieczność wynajmu zastępczej sprężarki i koszty szybują ostro w górę. Czy stać nas zatem na taki luksus? Jest to pytanie jakie powinien zadać sobie każdy kierownik produkcji znając oczywiście sytuacje zakładu.
Nie namawiam w tym miejscu do zakupu od razu dwóch identycznych sprężarek. Chociaż byłoby to rozwiązanie idealne. Zdaję sobie sprawę z kosztów, ale zwracam też uwagę na powstawanie kosztów, których często nie bierze się pod uwagę, czyli przestojów. Dobrą alternatywą jest zastosowanie drugiej trochę mniejszej sprężarki. W przypadku kompresorów o stałych obrotach, mniejszy może działać w przypadku mniejszego obciążenia, co spowoduje zmniejszenie zużycia energii lub w przypadku pracy zakładu na 100% i awarii głównego kompresora, ten mniejszy zapewni chociaż częściowe zapotrzebowanie. Tym sposobem produkcja nie zostanie całkowicie wyłączona, a koszt zakupu i eksploatacji dodatkowej sprężarki będzie mniej odczuwalny.
Liczmy dokładnie koszty pośrednie i bezpośrednie by ostatecznie rozrachunek mieć dodatni.