Szczególnie w okresie letnim przytrafiają się przestoje spowodowane wyłączaniem się sprężarki przez zbyt wysoką temperaturę. Użytkownicy stosują różne patenty, aby zmniejszyć temperaturę pracy urządzenia oraz otoczenia. Nie zawsze to jednak pomaga. Co i jak możemy zrobić?
Jeśli temperatura na zewnątrz przekracza 30°C to w sprężarkowni niejednokrotnie możemy osiągnąć 40°C, co już jest wartością graniczną dla większości spreżarek śrubowych. Ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji sprężarkowni i dbanie o terminowe serwisy sprężarek. W ostatnim czasie natknąłem się na pewne rozwiązanie, które w zamyśle "konstruktora" miało schłodzić przegrzewającą się sprężarkę.
Rozwiązanie, które mogłoby się sprawdzić w starym Polonezie, w tym Alupie efektu nie przyniosło. Mało tego, pogorszyło sytuację. Zdejmując obudowę i osłony, powietrze trafiające wlotem nie jest ukierunkowane we właściwym do chłodzenia kierunku tylko jest rozproszone, przez co cały kompresor nagrzewa się do wyższej temperatury dodatkowo ogrzewając pomieszczenie. Ogrzane pomieszczenie to większa temperatura na wlocie i tak sie to zapętla, aż kompresor stanie. Nie pomógł również pokojowy wentylator zamontowany na kratownicy. Dodatkowo wylot ze sprężarki został zredykowany do mniejszej średnicy, a pikanterii dodał fakt braku serwisu przez ostatnie 1,5 roku, gdzie sprężarka przepracowała przeszło 8000h.
Po przeprowadzonym kompleksowym serwisie i zmontowaniu obudowy sprężarka zaczęła pracować prawidłowo. Poniżej przedstawiam przykładowy schemat obiegu powietrza.
Widać, jak powietrze wpada przez wlot sprężarki do jej wnętrza, kolejno chłodząc silnik elektryczny, chłodnicę, a następnie moduł śrubowy. Gdy zdemontujemy obudowę, to powietrze z ledwością dotrze do silnika, rozproszy się przed chłodnicą i już w ogóle nie schłodzi modułu śrubowego. Taka sytuacja może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych i bardzo kosztownych awarii wliczając w to przegrzanie, zatarcie i zblokowanie śrub sprężających.
Co zatem możemy zrobić, aby dodatkowo schłodzić sprężarkę? Na to pytanie odpowiedziałem już przy budowie sprężarkowni.