Usytuowanie zbiornika sprężonego powietrza na zewnątrz jest czasami spotykanym rozwiązaniem, które potrafi przysparzyć problemów użytkownikom. Najczęstsze z nich to zamarzanie kondensatu, wody w rurach jak i samym zbiorniku, zatory etc. Dlaczego zatem ktoś decyduje by narażać tak zbiorniki na wpływ warunków atmosferycznych? Głównie z dwóch powodów. Pierwszy to wykorzystanie buforu jako miejsca pierwszej separacji wody z powietrza na skutek dużej różnicy temperatur, a drugi to brak miejsca na hali. Wszystkie kompresory sprężając powietrze sprężają też wodę i inne zanieczyszczenia. Podczas schładzania tego powietrza przechodzą one ze stanu lotnego w ciekły.
Zimowe warunki atmosferyczne wymuszają konieczność zastosowania zmian w instalacji sprężonego powietrza. Pamiętając, że powietrze po wyjściu ze sprężarki ma wysoką temperaturę musimy zdawać sobie sprawę, że trafiając do zimnego zbiornika „oddzieli” się od niego spora ilość wody. Podobnie w samej instalacji. Musimy zatem pamiętać o okresowym upuszczaniu kondensatu. Niby prosta sprawa, a zapomina się o tym bardzo często. Pracownicy nie pamiętają o tym o ile się tego na nich nie wymusi. Wielokrotnie opróżniałem zbiornik do połowy zapełniony wodą! Dobrze jest zainwestować i założyć automatyczny spust kondensatu i zapomnieć o kłopocie. Musimy go również dobrze zaizolować, żeby ujemne temperatury go nie wykończyły. Problem mógłby być gdyby woda zamarzła w zbiorniku w trakcie np. nocnego przestoju. Zdarza się, że woda, kondensat zamarza w rurach instalacji. Dlatego warto zaizolować instalację wychodzącą na zewnątrz hali i zadbać o jej odpowiednią średnicę. Lepiej trochę ją przewymiarować niż zrobić na styk, zwłaszcza gdy nie mamy osuszacza to ilość wody w rurze może być znaczna. O zamarznięcie nie trudno. Jeśli już musimy poprowadzić instalację na zewnątrz to do izolacji można użyć otulin np. firmy k-flex, ale jest też dużo innych.
Z powodu powyższych problemów jeśli jest możliwość to zaleca się montaż zbiornika sprężonego powietrza wewnątrz pomieszczeń, gdzie temperatura jest dodatnia.