Każda sprężarka śrubowa ma określoną żywotność. Z tego też powodu w zależności od producenta te wartości są inne. Wynika to w głównej mierze z prędkości obrotowej, rodzaju łożysk, budowy modułu śrubowego jak i stosowanego oleju.
Żywotność sprężarek śrubowych
Większość sprężarek śrubowych ma żywotność na 20-30 tysięcy godzin. Wśród nielicznych wyjątków jest Ingersoll Rand, gdzie remont przeprowadza się po 40.000 godzin. Nie jest to co prawda obligatoryjne, ale zazwyczaj podane przez producentów interwały pokrywają się z żywotnością. Szczególnie jeśli wspominamy o rodzimych producentach kompresorów (opieram się na własnych doświadczeniach). Nie wspominam o tym by w tej chwili gloryfikować konkretnego producenta, ale by wspomnieć o opcjach jakie ma użytkownik w przypadku wypracowania przez sprężarkę śrubową określonych godzin.
Możliwe opcje remontu sprężarki śrubowej
Najczęstszym i najtańszy rozwiązaniem jest regeneracja starego modułu śrubowego. W skład takiego remontu wchodzi m.in. wymiana łożysk, sprężyn dociskowych, dystansów wymiarowych, regulacja luzu osiowego wirników, niekiedy napawanie wirników i szlifowanie. Generalnie prace, na które trzeba zarezerwować przynajmniej 2 tygodnie. Nie wspominam o wymianie zaworów i częściach eksploatacyjnych, bo to normalna kolej rzeczy. Wybór tej opcji remontu sprężarki jest najtańszych rozwiązaniem, ale należy pamiętać, że może to wiązać się czasami z utratą nominalnej wydajności do nawet 10%.
Drugą opcją jest wymiana modułu (bloku) śrubowego na fabrycznie nowy. Zaletą tego rozwiązania jest szybkość przeprowadzenia remontu. W teorii podmieniamy moduły i wymieniamy zawory, uszczelnienia i pozostałe części eksploatacyjne. Przy małych sprężarkach sprawni serwisanci ogarną w jeden dzień. Przy większych kompresorach śrubowych trzeba zarezerwować minimum 2 dni jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. Niespodzianki w mocno wyeksploatowanych urządzeniach się potrafią przytrafić 😉
No i jest trzecia opcja, czekamy, aż moduł stanie 🙂 Zazwyczaj długo czekać nie trzeba, aczkolwiek zdarzyło mi się trochę przypadków, że serwisowana zgodnie z wytycznymi producenta sprężarka potrafiła znacznie wydłużyć czas pracy. Niestety w większości tych sytuacji naprawa modułu śrubowego nie była już jednak opłacalna, bo jego zużycie było ponadprzeciętne.
Podsumowując chciałbym powiedzieć, którą opcję wybrać. Chciałbym, ale to decyzja użytkownika, a nie moja 🙂 Najprościej rozpisać sobie koszty pierwszej i drugiej opcji remontu sprężarki śrubowej by zrobić porównanie. Porównaj ceny i wady oraz zalety każdego rozwiązania by wybrać odpowiednio.